ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 590

Çullukgiller

Çullukgiller, Yağmur kusları takımına ait bir familyadır. Kuzey yarımkürede yayılıs gösterirler. Kıyılar, sazlıklar, bataklık ve ormanlar yerlesim bölgeleridir. Solucanlar, yumusakçalar, eklembacaklılarla, bazen de bitkisel beslenirler. Gagaları ...

Jakana

Jakana, jakanagiller familyasını olusturan kus türlerine verilen ad. Tropik ve astropik bölgelerde yasayan bu kuslar yüzen bitkilerin üzerinde yürüyebilmelerini sağlayan uzun ve düz tırnaklarıyla dikkat çeker. Bazı türlerin kanatlarında mahmuza b ...

Korsanmartıgiller

Korsan martıgiller ya da Yırtıcı martıgiller, yağmur kusları takımına ait bir familya ve bu familyanın tek türü olan korsan martı cinsine verilen addır. Tüm dünyada yayılıs gösterirler. Denizler ve kıyılar bulundukları bölgelerdir. Diğer kusların ...

Arı sahini

Arı sahini, Arı sahinleri alt familyasına ait bir cins. Üç tür içerir. Tepeli arı sahini – Pernis ptilorhynchus Çizgili arı sahini – Pernis celebensis Bayağı arı sahini – Pernis apivorus

Arı sahinleri

Arı sahinleri, atmacagiller familyasından bir alt familya. Sıcak iklim kuslarıdır. Bu gruptaki türlerin birkaçı çoğunlukla böceklerle beslenir ve arı sahinleri ayrıca yaban arısı lavralarıyla beslenir. Ayrıca bu gruptaki bazı kuslar sürüngenlerle ...

Boz çaylaklar

Boz çaylaklar, atmacagiller familyasından bir alt familya. Boz çaylaklar neredeyse dünya çapında dağılırlar. Ak çaylak batıda Avrupada ve Afrikada doğuda Güneydoğu Asyaya kadar muazzam bir sahanın üzerinde bulunurken. Üç endemik tür Amerikalarda, ...

Caracara

Caracara, Doğangiller familyasından Amerika kıtasına özgü yırtıcı kuslardan karakara cinsi. Yasayan iki türü bulunur. Çok fırsatçı kuslar olup martı ve penguenlerin yavru ve yumurtaları ile leslerle beslenirler.

Chondrohierax

Chondrohierax, arı sahinleri alt familyasına ait bir cins. Iki tür içerir. Çengel gagalı çaylak Chondrohierax uncinatus Küba çaylağı Chondrohierax wilsonii Çengel gagalı çaylak Amerikanın sıcak bölgelerinde yaygındır. Küba çaylağı ise Kübaya ende ...

Çaylak

Çaylak, gündüz yırtıcı kusları takımından atmacagiller familyasının Milvinae, Elaninae alt familyaları ile Perninae alt familyasından bazı türleri kapsayan yırtıcı kuslara verilen ortak ismidir. Bunlar uzun kanatlı, uzun çatalkuyruklu, çengel gag ...

Leptodon

Leptodon, arı sahinleri alt familyasına ait bir cins. Iki tür içerir. Gri baslı çaylak – Leptodon cayanensis Beyaz halkalı çaylak Leptodon forbesi

Microhierax

Bayağı küçük doğanlar, Microhierax, gündüz yırtıcı kusları Falconiformes takımından Falconidae doğangiller familyasından bir kus cinsidir. Dünyanın en küçük etobur kusları Güneydoğu Asyada bulunan Endonezya küçük doğanı ile Borneo adasında buluna ...

Sahin

Sahinler öbür yırtıcı kuslardan genis kanatları ve yanlara doğru açılan yuvarlak kuyruklarıyla ayırt edilebilir. Ağır kanat darbeleri ile uçar ve havada asılıymısçasına, kanatlarını çırpmadan uzun süre dönebilirler. Çoğu türün üst bölümleri beyaz ...

Sahinler (alt familya)

Sahinler, atmacagiller familyasından bir alt familya. Bu familya üyelerinin yakaladığı avın etini kolaylıkla koparmayı sağlayan güçlü çengelli gagaları ile güçlü bacak ve pençeleri vardır. Ayrıca keskin görme yeteneği sayesinde uzun mesafeden avı ...

Yılan kartalları

Yılan kartalları, atmacagiller familyasından bir alt familya. Kanca gagalı, güçlü bacaklı ve güçlü pençelelidirler. Ayrıca son derece keskin görme yeteneği vardır.Daha çok yılanlarla beslenirler ve adları da buradan gelir.

Casa Grande, Arizona

Casa Grande, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Pinal ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 48.571dir.

Florence, Arizona

Florence, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Pinal ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 2018 itibariyle 26.419dur.

Maricopa, Arizona

Maricopa, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Pinal ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 43.482dir.

Paradise Valley, Arizona

Paradise Valley, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Maricopa ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.820dir.

Prescott Valley, Arizona

Prescott Valley, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Yavapai ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 38.822 olup metropol nüfusu 218.844tür.

Queen Creek, Arizona

Queen Creek, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Pinal ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 26.361dir.

Sahuarita, Arizona

Sahuarita, Amerika Birlesik Devletlerinin Arizona eyaletinde yer alan ve Pima ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 25.259dur.

St. Johns, Arizona

St. Johns Apache County, Arizona, ABDde bulunan bir sehir. Aynı zamanda Apache Kontluğunun merkezidir. 2010 yılındaki nüfusu 3.480dir.

Yuma Kontluğu, Arizona

Yuma Kontluğu, ABDnin Arizona eyaletinin güney batı kösesinde bulunan bir kontluktur. 2010 sayımına göre nüfusu 195.751dir Kontluk merkezi Yumadır.

Adams County, Colorado

Adams Ilçesi veya Adams County, Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletinde yer alan bir ilçedir. Ilçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 441.603tür. Ilçenin merkezi Brighton sehridir. Ilçenin adı Alva Adamsdan gelmektedir.

Boulder County

Boulder Ilçesi veya Boulder County Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletinde yer alan bir ilçedir. Ilçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 294.567dir. Ilçenin merkezi Boulder sehridir.

Firestone, Colorado

Firestone, Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletinde yer alan ve Wel ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 10.147dir.

Fremont

Fremont ilçesi veya Fremont County Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletinde yer alan bir ilçedir. Ilçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 46.824tür. Ilçenin merkezi Cañon City sehridir. Ilçenin adı John C. Frémontdan gelmektedir.

Fruita, Colorado

Fruita, Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletie bağlı Mesa ilçesinde bulunan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 2010 sayımına göre 12.646dır. 1945 yıllarda tüm ABDde ünlü olan "bassız tavuk Mike"ın sehri olarak da bilinir.

Johnstown, Colorado

Johnstown, Amerika Birlesik Devletlerinin Colorado eyaletinde yer alan ve Weld ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 9.887dir.

Cape Coral, Florida

Cape Coral, Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan ve Lee ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde toplam nüfusu 154.305 metropol nüfusu ise de 645.899 olduğu tespit edilmistir.

Columbia County, Florida

Columbia County Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan bir county. Columbia Countynin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 67.531dir. Columbia Countynin merkezi Lake City sehridir.

Doral, Florida

Doral, Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan ve Miami ilçesinde bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde toplam nüfusun 54.116, metropol nüfusunun ise de 5.422.000 olduğu tespit edilmistir.

Everglades

Everglades, Birlesik Devletler Eyâleti Floridanın güneyinde tropik sulak bir alandır. Evergradesin bir kısmı Everglades Milli Parkı olarak koruma altındadır. Park içerisinde, ABDdeki flamingoların tek doğal dağılım alanını barındırır. Bunun yanın ...

Homestead, Florida

Homestad, Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan ve Miami ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 60.512dir.

Indian River County

Indian River ilçesi veya Indian River County Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan bir ilçedir. Ilçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 138.028tir. Ilçenin merkezi Vero Beach sehridir.

Pinellas County

Pinellas ilçesi veya Pinellas County Amerika Birlesik Devletlerinin Florida eyaletinde yer alan bir ilçedir. Ilçenin nüfusu 2010 yılı itibarıyla 916.542dir. Ilçenin merkezi Clerwater, en büyük sehri St. Petersburgdur.

Calhoun, Georgia

Calhoun, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve gordon ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 15.650dir.

Chamblee, Georgia

Chamblee, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve DeKalb ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 29.000dür.

Cusseta, Georgia

Cussetaa, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Chattahoochee ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 2010 itibariyle 11.267dir.

Dallas, Georgia

Dallas, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Paulding ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.629dur.

Fairburn, Georgia

Fairburn, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve fulton ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.950dir.

Fayetteville, Georgia

Fayetteville, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve fayette ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 15.945tir.

Grovetown, Georgia

Grovetown, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Columbia ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.389dur.

Jesup, Georgia

Jesup, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve wayne ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 10.214tür.

Kingsland, Georgia

Kingsland, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Camden ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 15.946dır.

Lilburn, Georgia

Lilburn, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve gwinnett ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.266dır.

Powder Springs, Georgia

Powder Springs, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve cobb ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 13.940dur.

Riverdale, Georgia

Riverdale, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Clayton ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 12.478tir.

Tifton, Georgia

Tifton, Amerika Birlesik Devletlerinin Georgia eyaletinde yer alan ve Tift ilçesinde yer alan bir sehirdir. Sehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde 16.869dur.