ⓘ Yeryüzü sekilleri ..

Doğal kemer

Doğal kemer, doğal ark veya daha az bilinen adıyla kaya kemeri, bir kemerin altında meydana gelen açıklık ile olusan, doğal bir kaya olusumudur. Doğal kemerler çoğunlukla iç kesimlerdeki uçurumların, falezlerin, kanatçıkların ya da kaya balyalarının denizden, nehirlerden ya da hava kosullarından kaynaklanan erozyona maruz kaldıkları yerlerde olusurlar.

Glasi (jeomorfoloji)

Glasiler dağların etek kısımlarında görülen ve buradan çevreye doğru yayılan hafif eğimli düzlüklerdir. Bu düzlük, aslında semaya doğru iç bükeydir. Enlemesine kesiti ise, birikinti yelpazelerinde olduğunun aksine bombeli değil düzlüktür halindedir. Tipik glasilerde ortalama eğim 2°.5’dir. Dağlık kısıma doğru bu, yavas artar ve bazen 10°’yi asar.Asağı kısıma doğru eğim, içerdiği deponun kalınlığı ile orantılı olarak gittikçe azalır ve hatta 1°’nin altına bile düsebilir. Büyük glasilerde bu eğim, az bir değisiklikle kilometrelerce takip edebilir. Genellikle "taslık" yani "asınım glasileri" ...

Talveg çizgisi

Talveg çizgisi, akarsu yatağının en derin noktalarını birlestiren çizgidir. Uluslararası hukukta iki devlet arasında sınır olarak bir nehir alınacaksa, bu çizgi sınırların belirlenmesinde kullanılır.

Teras (jeoloji)

Teras, akarsu vadi yamaçlarında, deniz ve göl kıyılarında, eğim kırığının üzerindeki düz veya hafif eğimli alan. Değisik alanlarda ve değisik nedenlerle olustuklarından sınıflandırma yapılmıstır. Terasa benzeyen fakat sadece üst üste sert ve yumusak kayaların farklı asınmasından olusan sekle sözde taraçalar denir. Menderesli nehirlerin kenarlarında polijenik taraçalar) olusur. Dalga asındırmasıyla abrazyon taraçaları, vadi kenarlarında eski kum çakıl depolarına akarsu taraçaları, falezlerin üstünde çakıl kum depolanan yüzeylere deniz taraçaları denilir.

                                     

Dağlık

Dağlık, arazilerdeki herhangi bir dağlık bölgeyi belirtmek için veya dağlık platoyu belirtmek için kullanılır. Genel olarak veya yaylalar genellikle 500–600 m eğilimindedir. Dağlık bölgeler genelde alçak dağlardaki aralıklarda bulunur.