ⓘ Biga Yarımadası, antik ismiyle Troas ya da Troad, Çanakkale Boğazının ikiye böldüğü Anadolu ve Rumeli bağlantısının doğu kısmıdır. Boğazın kuzeyinde Gelibolu Ya ..

                                     

ⓘ Biga Yarımadası

Biga Yarımadası, antik ismiyle Troas ya da Troad, Çanakkale Boğazının ikiye böldüğü Anadolu ve Rumeli bağlantısının doğu kısmıdır. Boğazın kuzeyinde Gelibolu Yarımadası, güneyinde ise Biga Yarımadası yer alır. Bugün Çanakkale ilinin topraklarının bütünü Biga Yarımadasını olusturur. Bölge adını Cumhuriyet Döneminde önce bölge merkezi olan fakat günümüzde Çanakkalenin ilçesi olan Bigadan almıstır.

Çanakkele il merkezi, Biga, Ayvacık, Bayramiç, Çan, Ezine, Yenice ve Lapseki ilçe merkezleri yarımadanın baslıca yerlesmeleridir.

                                     

1. Kökeni

  • Biga: Çanakkalenin Marmara Denizi kıyısındaki Biga ilçesi yarımadaya ismini vermistir. Biga kelimesinin kentin Doğu Roma dönemindeki adı olan "Pegai" den geldiği düsünülüyor.
  • Troas-Troad: Bu isimler bölgedeki dünyaca ünlü Troya kentinden gelir. Troas arkeolojik olarak bölgeyi belirtmek için yaygın sekilde kullanılır. Bu tarihsel isim aynı zamanda bölgede Büyük Iskender adına kurulan bir kentinin adının diğer Alexandria kentleriyle karısmaması için kullanılır. Bu antik sehir Alexandria Troas adıyla tanınır.
                                     

2. Sınırları

Biga Yarımadasının kuzeyinde Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi, güneyde Edremit Körfezi, doğudan Gönen Çayı, batıdan Ege Denizi bulunur. Kapıdağ Yarımadasının batısından Edremit Körfezinin kuzeydoğusuna kadar olan hattın batı bölgesindedir. Alanı yaklasık 10.000 km²dir. Verimli kıyı ovaları ve madenleri nedeniyle ilk çağdan beri yerlesmeler kurulmustur.Sınırları Misyaya dayanmaktadır.

                                     

3. Yersekilleri

Biga yarımadasının güneyinde Kaz Dağı 1700 m yer alır. Baba Dağı, Gürgen Dağı, Eybek Dağ, Kocakatran Dağ, Ağı Dağ, Yenice çöküntüsünün kuzeyinde Armutçuk Dağı ve Karlık Dağı diğer dağlardır. Dağlık alanlardan kuzey ovalarına fay yapılarının neden olduğu kademeli geçis gerçeklesir.

                                     

4. Iklim ve bitki örtüsü

Marmara ve Ege Denizi kıyılarında yazları sıcak ve kurak, kıslar ılık ve yağıslı tipik Akdeniz Iklimi hakimdir. Iç kesimlerde yazları kurak, kıslar daha yağıslı ve soğuk yarı karasal iklim etkin olur. Yarımada içinde denize uzaklık, bakı ve yükseklik farklılığı önemli sıcaklık ve yağıs farkına neden olur. Kıyılar az yağıs alırken dağlık alanlar fazla yağıs alır. Dağlarda sık bir bitki örtüsü bulunur. Plato ve tepelerde bozulmus ve seyrek bitki örtüsü, alçaklarda maki ve garig toplulukları hakimdir.

Kazdağı Millî Parkı yarımadanın güneyinde yer alır.

                                     

5. Akarsular

Biga yarımadasında eğim yönüne göre akarsular değisik yönlere akarlar. Kaz Dağından doğan Kocabas Çayı Biga Çayı-Granikos ve Gönen Çayı kuzeye doğru akarak Marmara Denizine dökülür. Batıya doğru akan Tuzla Çayı ve Karamenderes Nehri Ege Denizine dökülür.

                                     

6. Ekonomi

Yarımadada günümüzde tarıma dayalı ekonomi hakimdir. Yörede eski çağlarda da isletilmis olan bazı maden kaynakları bulunur. Demir kursun, kaolen, perlit, mermer, bentonit, tuz, sileks, granit, wollastonit, linyit ve kireçtası, altın isletilebilecek rezervlere sahiptir.