ⓘ Açık havza, sularını akarsular aracığıyla deniz ve okyanus gibi açık sulara ulastıran havzalardır. Önünde yüksek dağlar olmayan, asırı kurak olmayan ve karstik ..

                                     

ⓘ Açık havza

Açık havza, sularını akarsular aracığıyla deniz ve okyanus gibi açık sulara ulastıran havzalardır. Önünde yüksek dağlar olmayan, asırı kurak olmayan ve karstik olmayan alanlar genellikle açık sulara ulasabilirler. Deniz kıyına yakın yerler ve nemli alanlar da genellikle açık havzalıdır. Ülkemiz akarsularından Kapalı havzalı olmayanların tamamı Açık havzalıdır. Açık havzalı akarsularımızın bazıları: Sakarya nehri, Bartın Çayı, Kızılırmak, Yesilırmak, Çoruh, Seyhan, Ceyhan, Dalaman Çayı, Göksu Nehri, Fırat, Dicle, Gediz, Bakırçay, Küçük Menderes, Büyük Menderes

Aras nehri ve Kura nehrinde olduğu gibi açık havza için tüm sartları tasımasına rağmen, döküldüğü su kütlesi Hazar Denizi göl ise kapalı havza olarak kabul edilir. Çölde buharlasmayla kaybolan nehirler de açık havzalı değildir. Bazı ırmaklar çölleri asabilirken bazıları asamaz.Okavango Nehri, Kalahari Çölü içinde Okavango Deltasını olusturarak sona erdiğinden kapalı havzalıdır. Nil Nehri Etiyopya yaylalarından ve Victoria Gölünden aldığı güçlü kaynaklarla Sahra Çölünü asarak Akdenize ulasabildiğinden açık havzalıdır.