ⓘ Meseli Yaylası. Ankara ili Çubuk ilçesinde bulunan bir yayladır. Yaylanın yakınında Meseli köyü vardır. Yayla, adını bünyesinde yetisen mese ağaçlarından almıst ..

                                     

ⓘ Meseli Yaylası

Ankara ili Çubuk ilçesinde bulunan bir yayladır. Yaylanın yakınında Meseli köyü vardır. Yayla, adını bünyesinde yetisen mese ağaçlarından almıstır.Yaylanın temiz bir havası ve güzel manzarası vardır. Ağaç olarak çoğunlukla mese az miktarda karaçam ve ardıç da bulunur. Yüzolçümü 500 hektar denizden yüksekliği 1100 metredir. Yaylanın etrafı çam ağaçları ve yesil alanlarla kaplıdır.Doğayı ve yürüyüsü sevenler için ideal bir yerdir.Sahip olduğu manzara ve doğal yapısıyla Ankaralılara ve Çubuklulara yaz, kıs günübirlik, piknik ve dinlenme imkânı sunmaktadır. Yayla tepelerle çevrili olduğundan, gürültüden ve kirlilikten uzaktır.

Yaylada yasayan hayvanlar arasında kızıl geyik, kurt, tilki, Altın çakal, porsuk, tavsan, yaban domuzu, ağaç sansarı, Sincap, Kirpi, Yaban kedisi, Vasak gibi memeliler ile, keklik, kartal, puhu, karga, doğan, dağ bülbülü, karatavuk, çavuskusu, bıldırcın, sah kartal, Öter ardıç kusu gibi kuslar yasamaktadır. Yaylada birde göl vardır. Gölün yüzey alanı 56 Hektar 1 km2, ortalama derinliği 2 m su yüzey kotu 72 m, göl çevresi uzunluğu 0.85 km, uzunluğu 0.50 km. ve genisliği ortalama 100 metredir. Kurak zamanda en derin yeri 1 metre olup, suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 2 metre civarına çıkmaktadır.Gölde Sazan balığı, Kadife balığı, Turna balığı, Gümüs balığı vardır.