★ Betpak-Dala - kazakistandaki çöller ..

                                     

★ Betpak-Dala

Betpak-Dala veya Betpaqdala, Kazakistanda bir çöl bölgesidir. Sarısu Nehri altına ulasan yerde, Çu Nehri ve Balkas Gölü arasındaki yerde yer almaktadır. Kuzeyde, 46° 30 paraleline yakın, Betpak-Dala Kazak bozkırları üzerinde sınırları yer alır. Yüzölçümü yaklasık 75.000 km 2 dir.

Çöl yavasça 300den 350 mye 1.000 ila 1.500 fit ve genel bir güney-batı eğimi arasında değisen bir yükselti ile düz bir yer olmaktadır. Yükselmeler doğusunda en fazladır. Güneydoğuda, Zheltau dağlık arazisi ile Jambıl Dağında 974 m bir yüksekliğe ulasır. Betpak-Dalanın batı bölümü katlanmıs Mezozoik kayaç ve yatay tabakalı Paleojen ufalanır kayalardan olusmaktadır. Doğudaki tepelik bölge plikat bir yapıya sahiptir ve alt Paleozoyik çökelti-metamorfik kayaç serisi ve granitten olusur. Iklim kıtasal olarak keskindir. Yıllık yağıs yalnızca yüzde 15 ile yazları meydana gelen, 100 ila 150 mm arasındadır. Yazları kurak ve sıcak, kısları çok az kar yağıslı ve soğuktur. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -12 °C ile -14 °C arasında değismektedir ve Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 24 °C ila 26 °C arasında değisir.

Birçok sığ ve sık tuzlu göller vardır. Yeraltı suları, yer ortaya çıkar ve bol miktarda bulunmaktadır. Baskın topraklar gri-kahverengi çöl toprağı solonçak solonchak, soluk veya gri toprak) ve solonetzden olusur. Betpak-Dalanın batı bölgesi bir killi gibi sagebrush çölden olusur. Tuzlu-bataklık çöküntülerde Anabasis salsa yetisir, Pamirian winterfat ise Krascheninnikovia ceratoides ve Sarı akasyon Caragana arborescens kum tepeleri üzerinde büyür. Doğuda killi çölde kayalık tepeler üzerinde Salsola arbuscula yetisen alan taslı çöl ile birlesir. Betpak-Dala ilkbahar ve sonbaharda otlak olarak kullanılır.

2014 yılı sonbaharında, Ingiliz kâsif Jamie Bunchuk batıda Sarısu Nehri ve doğuda Balkas Gölü ile sınırlı Betpak-Dalayı geçmeyi bir sefer basardı. Bölge içinde sekiz gün boyunca, arka arkaya, 190 mil yaklasık sekiz maraton kadar kostu.

Küresel nüfusun üçte birinden fazlasını temsil eden - pastörellozis bir salgında 120.000den fazla sayga antilobunun teyit edilen ölümü Mayıs 2015 yılında Betpak-Dalada meydana gelmistir.

                                     
  • Timur un Altın Orda hükümdarı Toktamıs a karsı olan savaslarından ve Betpak - Dala çölünden geçmesinden bahsediyor. 15. yüzyılın ilk çeyreğinde Serafeddin
  • doldurulmuslardır. Üst Kretase boyunca, genis çaplı bir deniz seviyesi yükselmesi Betpak Dala ve Kuzeybatı Pre - Balkas bölgelerini önemli sekilde domine etmistir. Balkas - Alakol

Users also searched:

betpak-dala, kazakistandaki çöller. betpak-dala,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →