★ Barza Ovası - türkiyedeki ovalar ..

                                     

★ Barza Ovası

Barza Ovası. Denizli Tavas ilçesinin güneyinde bir ova ve bu ova etrafındaki köylerin ortak adı.

Barza köyleri,

Nikfer kasaba Bahçe Yorga Balkıca Derinkuyu Çağırgan Gümüsdere eski adı: Moğlasın Horasanlı Bereketli köy

Barza kelimesi "Vücudunun yarısı beyaz yarısı kara olan keçi anlamına Çanakkale ve Gelibolu civarında kullanılmaktadır anlamında kelimedir. "Yörük kültürü"nden gelen bir kelimedir. Bu kelime Barza Ovası ve çevresinin Osmanlı Devleti zamanında bağlı olduğu "Mentese Sancağı Yörük cemaatleri isimlerinde geçmektedir.

Yörük grupları, Oturak Barza, Mukata’a-i Iskender Bey, Kayı, Kızılca Keçilü, Horzum, Mukata’a-i Yahsi Bey, Kızılca Balkıca, Divane Ali ve Güne Barza, Karacakoyunlu, Sazak, Sekekçi?, Elsüz, Balya Bolu ve Kozviran gibi cemaatlerdir."

Büyük cemaatlerin çoğu tir’lere ayrılmıstır. Yani tir bir cemaatin alt birimini teskil etmektedir. Mesela," Tir-i Bali Barzası an Cemaat-i Oturak Barza” gibi ifadelerle büyük ve önemli bir cemaatin alt kolu olduğu belirtilmistir. Tir’lerin aldığı isimlerin büyük çoğunluğu insan ismidir.

Yine bu bölgedeki en önemli cemaatlerden birisi Divane Ali ve Güne Barza’dır. Bunlar Tavas, Muğla, Bozöyük, Çine ve özellikle Peçin kazalarında yasamaktaydılar. 1522’de 2933 hane, 1095 kara, 199 mücerred, 50 muaf’tan meydana gelmekte olup hâsılları 146000 akçadır.

"Mentese Yörükleri ile ilgili kayıtlarda" Toprakları yoktur”," toprakları vardır”," hariç toprakta konarlar”," hariç toprakta otururlar”," ektikleri yerin ösrün verip”," Oturak Barza”," Göçer Barza” gibi ifadelerin olması, ayrıca Yörüklerin ödedikleri vergiler arasında" resm-i çift, nim çift ve bennak” gibi vergilerin geçmesi, yine hâsıl içerisinde" tahıl, pamuk” vb. ürünlerin yer alması bize bunların bazılarının çiftliklere sahip olduklarını ve hayvancılığın yanında tarımla da istigal ettiklerini göstermektedir."

                                     
  • simdiki Milas ve Barza Ovası arasındaki bölgeye gelmislerdir. Kısın ılık olduğu için Milas ta, yazın serin olduğu için Barza Ovası yani simdiki Nikfer in
  • Bozdağ, Acıpayam - Gireniz vadisi ile Tavas Barza ovası arasındaki dağdır. 2.420 metre yüksekliğinde olup, Gölgeli Sıradağları nın zirvelerindendir. Pek
                                     
  • Anadolu yu fethe baslayan Selçuk Sultanı Alp Arslan da 25 Kasım 1072 de Barzam Kalesi komutanı Yusuf el - Harzemi tarafından kale fethinden sonra öldürülmüstür
  • sınırları içerisinde genis bölgeyi kapsayan Barak Ovası denen yörede yasayan Sünni Türkmenlerdir. Barak Ovası dısında ayrıca, Kilis ve Kuzey Suriye toprakları

Users also searched:

barza ovası, türkiyedeki ovalar. barza ovası,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →