ⓘ Kurbantongut Çölü veya Dzosotın-Elisun Çölü, Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinin kuzeyinde bulunan bir çöldür. Çöl, Çungarya Havzasının büyük bir bölümünü kapsa ..

                                     

ⓘ Kurbantongut Çölü

Kurbantongut Çölü veya Dzosotın-Elisun Çölü, Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinin kuzeyinde bulunan bir çöldür. Çöl, Çungarya Havzasının büyük bir bölümünü kapsamaktadır.

Kurbantongut Çölü, yaklasık olarak 50.000 km² büyüklüktedir ve 300-600 metre yükseklikte yer almaktadır. Taklamakan Çölünden sonra Çinin ikinci büyük çölüdür ve 2.600 km ile dünyanın denizlerden en uzak noktasında yer almaktadır. Çölün diğer bölümü killi ovalardan ibaret olup, takırlarla zengindir. Barkanlar meridional yönde uzanır ve yüksekliği 30 metreye ulasmaktadır. Kuzey bölümünde yükseklik 100 metredir. Çölün arazisinde yavsan ve saksaul biktileri yetismektedir. Takırların arasında ılgın yetisse de çalılıklar genis bir alanı kapsamamaktadır. Çöl deve ve koyunlar için bir otlak rolü oynamaktadır.

Çölden 216 numaralı ulusal karayolu geçmektedir. 13 Nisan 2004 tarihinde bölge Amerikalı Greg Michaels ve Çinli Ru Rong Zhao tarafından ziyaret edilmistir.

                                     

1. Dıs bağlantılar

  • A new oasis in the southwestern margin of the Gurbantunggut Desert 19 Mayıs 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi.
  • The spatial distribution patterns of biological soil crusts in the Gurbantunggut Desert, Northern Xinjiang, China14 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi.