ⓘ Akkaya Yaylası, Gölet köyü sınırlarında olan bir yayladır. Deniz seviyesinden yaklasık 1200 m yükseklikte bulunmaktadır. Akkaya Yaylasının Gölet köyü ile iliski ..

                                     

ⓘ Akkaya Yaylası

Akkaya Yaylası, Gölet köyü sınırlarında olan bir yayladır. Deniz seviyesinden yaklasık 1200 m yükseklikte bulunmaktadır. Akkaya Yaylasının Gölet köyü ile iliskisi köyün parça köyler arasında merkez olması sebebi ile bölgeye ilk yerlesenler tarafından sağlandığı sanılmaktadır.

Akkaya yaylasının gölete ait olup olmadığı hakkında zaman itilaflar olmasına karsın yaylanın ilk sahipleri göletlilerdir. Gölette yasayanların kız alıp kız verme sonucu çevre köylerde nufuza sahip olmaları ve köyün aralıklarla geçirmis olduğu yangın felaketleri sonrasında, büyük sehre göçünde büyük etkileri olmustur. Göletin bosalmıs ve mezra olarak kullanılmaya basalnan kısımlarından biri de Akkayadır. Günümüzde Akkaya eski yapılardan elle sayılabilecek kadar kaldı ise de 1990lardan baslıyarak mimari projelendirilmis yapılar insa edilmektedir. Su an Akkaya yaylasının Gölet köyü sınırlarında itilafsız olarak kalmasını sağlamıs kisi köyün eski muhtarlarından koca Hüseyin Karagöldür. Pratik zekasıyla Anadolu köylüsünün kabullene bileceği bir çözümü hayata geçirmistir. Ihtilafın olduğu Tekkesinköyünden ve gölet köyünden seçilmis iki heyet, tekkesin yaylası ile Akkaya yaylası arasında kalan tepeden ezan okutturulur. Heyet ezanın hangi yayladan duyulduğunu tespit ettiğinde Akkaya gölet köyünde kalır. Her yıl düzenlenen Gölet köyü senlikleri son yıllarını bu yaylada geçirmis, etknliğe çevre köylerden daha önceleri gölet köyünün parçası olan göletçetmi ve göletdere köyleride katılmakmaktaydılar, lakin köylerin senliklerini bireysellestirme arzuları yollarını ayırmalarına sebep olmustur.