ⓘ Kelkit Vadisi, içinden Kelkit Çayının aktığı 246 km uzunluğundaki vadidır. Vadi, Tokat, Sivas, Giresun, Erzincan ve Gümüshane illeri topraklarından geçer. Kuzey ..

                                     

ⓘ Kelkit Vadisi

Kelkit Vadisi, içinden Kelkit Çayının aktığı 246 km uzunluğundaki vadidır. Vadi, Tokat, Sivas, Giresun, Erzincan ve Gümüshane illeri topraklarından geçer. Kuzey Anadolu Fayının doğu bölümünü olusturan bölgede siddetli deprem, heyelan, taskın afetleri görülme ihtimali kuvvetlidir.

                                     

1. Sınırları

Kelkit Vadisi, Spikör Dağlarından Akdağ 2666 m Köse Dağlarına kadar uzanır. Vadi toprakları Iç Anadolu, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgeleri üzerindedir.

                                     

2. Yerlesimler

Kelkit Vadisi içresinde bulunan yerlesim birimleri sunlardır: Suluova Tasova Erbaa, Niksar, Resadiye, Koyulhisar, Sebinkarahisar Alucra Çamoluk Susehri, Akıncılar, Gölova, Refahiye, Siran Kelkit.

                                     

3. Depremler

Prof. Dr. Naci Görür Kelkit vadisinin adını deprem vadisi koysanız jeolojik olarak o kadar doğru olur demektedir. Kelkit Vadisini boydan boya geçen KAF, özellikle Koyulhisar-Niksar arasında doğrusal bir çizgi takip eder. Bu kısımda fay çok dar bir kusak izler. 7.9 büyüklüğündeki 1939 depreminde 3.5 m ötelenmelerin olduğu 350 km uzunluğunda yüzey faylanmaları görülmüstür.

1942 Niksar-Erbaa depremi 20 Aralık gününde, 7.0 büyüklüğünde gerçeklesmistir. Erbaa-Niksar arasında 50 kmlik yüzey kırığı olusmus, Erbaa tamamen yıkılmıstır. Erbaa 1939, 1940, 1942, 1943 depremlerinden etkilenmis, tasınması gündeme gelmistir. Kent 1944 yılında faydan 2 km uzağa biraz daha sağlam yeni yerine tasınmıstır.

                                     

4. Bitkiler

Vadi bitki çesitliliği yönünden zengindir. 105 bitki ailesinden, 519 cins, 954 tür, 247 alttür belirlenmistir. Bu bitkilerden 132 tanesi endemiktir. Alan Karadeniz bölgesinde olmasına karsın Akdeniz mikroklima özelliği gösteren kısımları bulunur. Akdeniz iklimine ait bir tür olan sedir ağacının dünyada görüldüğü en kuzey nokta Kelkit Vadisidir. Vadide mese ormanları, karaçam, sarıçam, kızılçam, kayın ormanları, Akdeniz maki toplulukları, kalıntı sedir toplulukları görülür. Avrupa-Sibirya ile Akdeniz bitki türlerinin karısımı görülür. Türkiyeye endemik Stachys inanis dünyada soyu tehlikede olan bir bitkidir.

Kelkit Vadisi, Canik Dağlarının kuzey rüzgarlarından koruduğu, Yesilırmak vadisi ile deniz etkisine açık bir alandır. Kızılçamların altındaki maki türleri ile Akdeniz adacığını andırır. Resadiye, Niksar ve Erbaa çevresi, Tortepe güneyi, Iğdır Dağı güneyinde maki görüntüsü hakimdir. 200–300 mden yükseklikten baslayan makiler ortalama 400-500 metrelere kadar, yer 600–700 mlere kadar ulasabilirler.                                     

5. Hayvanlar

Küçük akbaba lar basta olmak üzere çesitli türlerin yuvalama alanıdır. Su yakınlarında görülen pürtüklü semender önemli bir iki yasamlıdır. Anadolu gelinciği ve kara gözlü mavi kelebek vadinin önemli kelebek türlerindendir.

                                     

6. Koruma

Vadinin Tokat bölümü sahip olduğu kaynak değerleri, ekolojik, coğrafik ve klimatik özellikler açısından biyosfer rezervi olarak koruma altına alınması tavsiye edilmektedir. Alan barındırdığı endemik kuslardan dolayı Önemli Kus Alanı olarak nitelendirilmektedir.