★ Łysa Góra - polonyadaki dağlar ..

                                     

★ Łysa Góra

Łysa Góra, Polonyanın Świętokrzyskie Dağlarında yer alan bir tepedir. 595 metrelik yüksekliğiyle, bulunduğu sıradağ üzerindeki en yüksek ikinci noktadır yüksekliği ile Łysicadır). Yamaçlarında ve zirvesinde çesitli yürüyüs parkurları, 9. yüzyıldan kalma bir pagan duvarının kalıntıları, 11. yüzyıldan kalma Benediktin manastırı Święty Krzyż ve ŚwiŚty Krzyż TV Kulesi yer alır. Dağ ayrıca cadıların sabatgünü hakkında yerel bir efsane olan Lysa Horaya da ev sahpiliği yapmaktadır.

                                     

1. Konum

Bakir kuvarsit ve Kambriyen kayraklardan olusan Łysa Góra, Łysogóry sıradağlarının doğusunda yer alır ve daha büyük Świętokrzyskie Dağlarının Łysicadan sonra ikinci en büyük zirvesidir. Świętokrzyski Ulusal Parkı içinde dikkate değer bir zirve olan Łysa Góra, bölgenin birçok gezi parkurunda önemli bir noktadır. Pętkowicee giden mavi rota buradan baslar ve Gołoszyceden Kuźniakiye giden kırmızı rota buradan geçer.

                                     

2. Kayda değer yapılar

Polonyanın tarih öncesi dönemlerinde, Góysa Góra muhtemelen bir kutsal dağdı ve Jan Długoszun Annals adlı eserinde belirtilen üç tanrıdan olusan pagan-kült tapınak alanıydı. Tepenin üst kısmını çevreleyen, yaklasık 1.5 km uzunluğunda ve 8. ila 10. yüzyıllardan 2 m yüksekliğinde kuvarsit U seklinde bir duvar kalıntısı günümüze ulasmıstır. Cadıların Sabat Günü efsanesi eski kültle ilgilidir. Tapınak, Polonyanın Hristiyanlasmasından sonra terk edildi.

Pagan tapınağının bulunduğu yerde Kutsal Haç Benediktin Manastırı Święty Krzyż kuruldu. Manastır adını orada bulunduğu iddia edilen ve sık hacıların ziyaret ettiği Mesih Haçının bir parçasından almıstır. Manastır tarihi boyunca birkaç kez yıkılmıs ve yeniden insa edilmistir, en önemli yıkım 19. ve 20. yüzyıllarda gerçeklesmistir. Polonyanın parçalanmasından sonra, Rus Imparatorluğu 1819da binayı devraldı ve onu hapishaneye dönüstürdü. PPolonyanın bağımsızlığını tekrar kazanmasından sonra savaslar arası dönemde kısmen restore edildi, Nazi Almanyası tarafından devralındı ve Sovyet savas esirlerinin hapishane ve infaz yeri olarak kullanıldı yaklasık 6000 kisi burada öldü. Daha sonra, Polonya komünist hükümeti binayı, parçalarını yenileyen Świętokrzyski Milli Parkına devretti. 2020 itibarıyla Milli Park sınırları içinde eski binaların bazı bölümlerinde bir müze yer almakta, binaların bir kısmında da baska bir dini enstitü Missionary Oblates of Mary Immaculate yer almaktadır. Manastır, 2020 itibarıyla Altın Çağını geçirmesine rağmen, Świętokrzyskie Dağları sıradağlarına ve Świętokrzyskie Voyvodalığın isimlerini vermistir. Manastırda ayrıca mumyalanmıs cesetler bulunur, bunlardan birinin Prens Jeremi Wiśniowieckiye ait olduğu söylenir ancak bu iddia doğrulanmamıstır.

Tepede bulunan bir diğer dikkat çekici yapı Krwięty Krzyż TV Kulesidir. Bu kule Polonyadaki en uzun boylu TV kulesidir. 1966 yılında insa edilmis olan bu bina 157 metre yüksekliğinde bir beton kuledir.

Naziler tarafından idam edilen Sovyet mahkumları zirveye yakın konumda bulunan bir toplu mezara gömüldü. Tepenin dibinde, Katyn Katliamında ölen Polonyalılar için yapılmıs bir anıt bulunmaktadır.

Users also searched:

łysa góra, polonyadaki dağlar. łysa góra,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →