ⓘ Gediz Ovası, çoğunlukla Manisa ili içinde yer alan, Gediz Nehri tarafından sulanan bir ovadır. Orta Gediz Havzasında konumlanan ova, 150 km uzunluğunda ve 25 km ..

                                     

ⓘ Gediz Ovası

Gediz Ovası, çoğunlukla Manisa ili içinde yer alan, Gediz Nehri tarafından sulanan bir ovadır. Orta Gediz Havzasında konumlanan ova, 150 km uzunluğunda ve 25 km genisliğindedir. Türkiyenin en verimli ovalarından olmakla beraber, ovada genel olarak sultaniye üzümü ve mısır üretilir. Demirköprü Barajı, ovanın sulanmasına katkı sağlar. Ovanın tarımsal SIT alanı ilan edilmesi planlanmaktadır.

                                     

1. Tarihi

Ovanın geçmisi MÖ 2000 yıllarına kadar gitmektedir. Ilk yerlesimden itibaren gıda ihtiyacını gidermek için aktif olarak kullanılmıstır. Ovayı; Hititler, Frigler, Iyonyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlıların dahil pek çok medeniyet kullanmıstır.

                                     

2. Jeoloji

Ovanın bulunduğu bölge Tersiyer devrinin sonunda olusmustur. Gediz Ovası, bes milyon yıl içerisinde çekim fayları nedeniyle yaklasık 1 km alçalan bölgenin Gediz Nehrinin bıraktığı tortularla dolması sonucunda ortaya çıkmıstır.

                                     

3. Yerlesim

Bölge çoğunlukla tarım arazisi olarak kullanılsa da Manisa, Akhisar, Turgutlu gibi büyük sehirler kurulmustur. Bu yerlesimler ovayı bozması yanı sıra 1.derece deprem bölgesi olan Manisayı da tehlikeye sokuyor.

                                     

4. Nehir tasmaları

Zamanında Gediz Nehrinin Cadı Gediz olarak lakaplanmıs olmasının sebebi, hala daha devam eden nehir tasmalarıdır. Gediz nehri özelikle sık yağmur yağdığı dönemlerde büyük miktarda tasarak arazilere ve hayvanlara büyük ölçüde zarar vermektedir.

                                     

5. Tehditleri

Gediz nehri, bilinçsiz gübreleme ve fabrika atıkları yüzünden oldukça kirlenmis yasanamaz hale gelmistir. Bu atıklar, tarım arazilerini oldukça olumsuz etkilemekte, verimliliğini azaltmakta ve çöllestirmektedir. Doğa koruma dernekleri, Gediz Nehrinde kirlenmenin devam etmesi halinde çok kısa bir süre içinde ovanın kullanılamaz hale geleceğini söylemektedir.

Diğer bir tehdit ise bilinçsiz yer altı suyu kullanmasıdır. Az maliyet için yeryüzüne yakın suları kullanarak hem obruk olusmasına hem arazinin uzun vadede verimliliğini kaybetmesine yol açmaktadır.