★ Daryal Boğazı - rusyada geçitler ..

                                     

★ Daryal Boğazı

Daryal Boğazı, Rusya ile Gürcistan arasındaki sınırda yer alan bir nehir boğazıdır. Bugünkü Vladikavkazın güneyinde, Kazbek Dağının doğu eteğinde yer almaktadır. Geçit Terek Irmağı tarafından oyulmustur ve yaklasık 13 kilometre uzunluğundadır. Boğazın dik granit duvarları bazı yerlerde 1.800 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.

                                     

1. Tarihi

Daryal, Dar-i Alān Farsça: در الان Farsça "Alanların Kapısı" anlamına gelmektedir. Alanlar, MS ilk yüzyıllarda geçidin kuzeyindeki toprakları elinde tutuyordu. Antik çağda Romalılar ve Persler tarafından tahkim edilmis, tahkimat çesitli sekillerde Iber Kapıları veya Kafkas Kapıları olarak adlandırılmıstır. Boğaz, Gürcü yıllıklarında Darialani adıyla geçmektedir, Strabon boğazı Porta Caucasica ve Porta Cumana olarak, Batlamyus, Sarmatica Kaleleri olarak adlandırmıstır, bazen Porta Caucasica ve Portae Caspiae olarak da adlandırıldı Derbentte Hazar Denizi yanındaki "kapı" ya da geçide verilen bir isim, Tatarlar ise Darioly olarak adlandırdı.

Josephus, Büyük Iskenderin, bazı Latin ve Yunan yazarların Darial ile özdeslestirdiği, belirtilmemis bir boğaza demir kapılar insa ettiğini yazdı.

Daryal Boğazı, Sasani Imparatorluğunun Iberyayı fethettiği ve ilhak ettiği 252-253 yıllarında Sasani kontrolüne düstü. Daryal Boğazının kontrolü, Tong Yabgu Kağanın Iberya ile bir antlasma imzaladığı, tüm sehirlerinin ve kalelerinin kontrolünü Hanlığa devrettiği ve serbest ticaret kurduğu 628te Batı Türk Hanlığına geçti. Daryal Boğazının kontrolü 644te Arap Rasidun Halifeliğine geçti. Boğaz, daha sonra Gürcistan Krallığı tarafından kontrol edildi. Ilhanlılar ile Altın Orda arasında, daha sonra Gürcistan Krallığının 1801-1830da ilhak edilmesinden sonra Rus Imparatorluğu tarafından ele geçirilene kadar dolaylı olarak Safeviler ve Kaçar Hanedanı tarafından kontrol edilen bir muharebe noktası oldu. Sovyetler Birliği dağılıncaya kadar Rusyanın kontrolü altında stratejik bir Rus üssü olarak kaldı.

                                     

2. Önemi

Daryal Geçidi, Kafkas sıradağlarının yalnızca iki geçitten biri olduğu için önemliydi, geçitlerden diğeri Derbent Geçididir. Sonuç olarak, Daryal Boğazı en az MÖ 150den beri tahkim edildi. Eski bir kalenin kalıntıları hala görülebilir. Geçit, Kuzey ve Güney Kafkasyayı birbirine bağlayan birçok yol için bir merkez noktası olarak hizmet etti ve varlığı boyunca trafiğe açık kaldı.

Gürcistan Askeri Yolunun bu bölümünü koruyan Daryal Rus Kalesi, vadinin kuzey ucunda 1.447 metre 4.747 ft yükseklikte insa edildi.

Geçit, Rus siirinde, özellikle Lermontovun yazdığı The Demon da ölümsüzlestirildi, Kafkasyanın en romantik yerlerinden biri olarak bilinir hale geldi.

                                     
  • ile Tiflis arasında Terek Irmağı boyunca 208 kilometre kadar uzanır. Daryal boğazında Roki sırtı, Kazbek Dağının eteği, Gergeti Teslis Kilisesinin önünden
  • piskoposluk görevini üstlendiği bir piskoposluk - dükalığı idi. Yeni prenslik Daryal Boğazı ticaret yolunu kontrol altına aldı. Grigol 827 yılına dek hüküm sürdü :
  • saldırıları, dikkatini baska yöne çevirdi. Mesleme onları geri püskürtüp Daryal Boğazı nin kontrolünü geri alabilse de Kafkasya daki 728 seferberliği zor, kanlı
  • ve onların Kabardey müttefikleri tarafından isgal edildi. Stratejik Daryal Boğazı na erisim sağlamak için yapılan birkaç girisimin ardından Rus kuvvetleri
  • Kuzey Osetya arasındaki Roki Tüneli nden ve Gürcü Hevi bölgesinde Daryal Boğazı ndan geçmektedir. Roki Tüneli, 2008 Rus - Gürcü Savası nda Rus ordusu için
  • Osetya da denetim kurdular, ardından bir araba yolu da insa ederek, ilk kez Daryal Geçidini geçtiler Güney Kafkasya ya giren Ruslar, Gürcü müttefikleri ile


                                     
  • Rusya arasında sınır oldu. Kuzey Kafkasya da bulunan ve dağ geçitlerini Daryal Geçidi, vb... denetleyen Kabartay bölgesi Kabardiya tarafsız bir bölge

Users also searched:

daryal boğazı, rusyada geçitler. daryal boğazı,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →