★ Taybı Ovası - türkiyedeki ovalar ..

                                     

★ Taybı Ovası

Karakısık-Taybı Ovası, Çorum ilinin Iskilip ilçesinde Kızılırmak havzasında bulunan topraklarının verimiyle bilinen bir ovadır. Rakımı 550-560 metre arasındadır. Iskilipin güneybatısında yer alır. Ova, Sungurlu, Uğurludağ ve Çankırı topraklarına sınırdır.

Ovada, çeltik üretiminin yanı sıra arpa, buğday, sekerpancarı, ayçiçeği,mercimek,nohut üretimide yapılmaktadır.

Obruk Barajı su tutmaya basladığında bu ovada, mevcut üretim çesitleri ve sekilleri değisim gösterecektir. Gerek tarım arazilerinin azalması, gerekse havada yoğunlasacak bağıl nem miktarı üretimi çesitlendirecektir.

Ovanın faunasıda oldukça zengindir. Ovada yasayan belli baslı kus ve hayvan çesitleri, turnalar, yesilbas ördekler, karabataklar, balıkçınlar, üveyik, ibibik, sığırcık, serçe, kırlangıç, leylek, keklik, bıldırcın, Sibirya kazlarının yanı sıra tavsan, yaban domuzu, tilki ve sansar gibi daha pek çok hayvan yasamaktadır.

Simdiden yörede organik tarıma yönelik Iskilip Belediyesinde destek verdiği Iskilipte kurulu bulunan Istarge Iskilip Tarımını Gelistirme adlı sivil toplum kurulusunun girisimiyle son yıllarda organik tarım konusu önem kazanmıstır. Hedeflenen değisim ova genelinde zirai ilaçlama yerine tümüyle biyolojik mücadele yapısını olusturarak organik tarıma destek vermektir.

Ova kendi zengin florası ile hayvancılık içinde önemli bir yerdir. Üretilen çeltik ve sekerpancarı atıkları ile bol sulu ortam her türlü yem bitkisinin de yetismesine elverislidir. Organik tarıma paralel olarak organik sütçülükte ova köylerinde hızla gelisim göstermektedir. Ankara gibi büyük bir pazarın hemen yanında bulunan bu verimli ova, adeta organik tarım ve gıda üretim yerine dönmektedir.

Çiftçi ve köylü bilinçlendirilmeleri üniversite öğretim elemanlarınca 2001 yılından bu yana yapılmaktadır.

                                     
  • yükseklik 725 875 m Dedesli Ovası arazi 250 km² yükseklik 500 550 m Taybı Ovası arazi 144 km², yükseklik 500 550 m Irmak Ovası arazi 600 km², yükseklik
  • yerli rafting severler de bölgede görülmektedir. Genelde rafting alanı Taybı Ovası ndan Çorum Iskilip karayolu köprüsüne kadar olan güzergahtır. Profesyonel
  • Yivlik kayası eteğinden çıkan bir akarsu yatağının olusturduğu derenin Taybı Ovası na karıstığı yere kurulmustur. Elimizde olan bilgilere göre burası 15.
                                     
  • yukarı havzasında karasal iklim etkilidir. En fazla yağısı asağı havza Bafra Ovası alır. Orta kesimlerde yağıs azalır. Yukarı kesimlerde bir miktar artsa da

Users also searched:

taybı ovası, türkiyedeki ovalar. taybı ovası,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →