ⓘ Uzunyayla, Türkiyede, Iç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak Bölümünde bulunan yüksek düzlük alan. Genel olarak Seyhan Nehrinin kolu Zamantı Irmağı çevresindek ..

                                     

ⓘ Uzunyayla

Uzunyayla, Türkiyede, Iç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak Bölümünde bulunan yüksek düzlük alan. Genel olarak Seyhan Nehrinin kolu Zamantı Irmağı çevresindeki düzlüklerden olusur. Arazi, genel olarak 1.500 mden yüksek, düzlüklere gömülmüs vadi tabanlarında da 1.500 mnin altında olan düzlükler biçimindedir. Güneydoğuki Tahtalı Dağları Uzunyaylayı Doğu Anadoludaki öteki dağlardan ayırır.

Gemerek-Sarkısla sınırından baslayan Uzunyayla, Kangal ilçesinin büyük bir kesimini de içine aldıktan sonra Gürün yöresinde Malatya sınırına dek uzanır. Uzunyayla; Gürün, Çetinkaya, Ulas, Sarkısla ve Gemerek arasında 1.500-2.100 m. Yükselti kusağına yayılan bir yüksek platolar topluluğudur. Güneyden Aras sistemine, kuzeyden dağ sistemine bağlı sıralarla deniz etkilerine kapanan Uzunyayla’da hem Iç Anadolu hem de Doğu Anadolu karasal iklimi özellikleri görülmektedir. Yaylanın batı kesimlerinde yazları sıcak, kısları çok soğuk geçen yayla iklimi ağırlık kazanırken, Kangal-Gürün yörelerinde Doğu Anadolu’nun yüksek bölgelerine özgün; yazları daha serin, kısları çok soğuk geçen yayla iklimi egemen olmaya baslar. Yüzyıllarca süren kesimler ve bilinçsiz kullanım sonucunda, buralardaki mese ve ardıç ormanları yok olmustur. Siddetli asınımla toprak tabakası tasındığından çayırlar da pek azdır. Ayrıca soğuk iklim, yayla bitkilerini de sınırlamaktadır.

Uzunyayla’nın Kızılırmak, Kangal ve Tecer Vadilerine bakan yamaçlarında yükselti yavas azaldığından bu kesimler genellikle kuru tarıma açılmıs durumdadır.

Kısları çok sert geçer. Ekim ayından haziran basına değin don olayı yasanır. Bozkır ot bitkileriyle kaplı olan Uzunyaylada küçükbas hayvan ve at yetistirilir. Yerlesmeler vadi tabanlarındaki köylerde toplanmıstır.