★ Dedesli Ovası - türkiyedeki ovalar ..

                                     

★ Dedesli Ovası

Dedesli Ovası, ismini 1730 yılında bölgeye yerlestirilen Alevi Türkmen boyundan alır. Gerçekte Dedesli değil Dedesli dir. Ova, Kızılırmakın her iki yanında olmak üzere sulanabilir arazi 250 km²yi, yakın ama sulanamaz alanları ile birlikte 400 – 450 km² kadar alanı kapsar. Deniz seviyesinden yüksekliği 500 – 550 m düzeyindedir. Iskilip ve Çorum arasında yer alır. Doğu ucu Harami geçidine kadar uzanır. Osmanlı Devleti zamanında ovada pamuk ekimi bile yapılmıstır. Ova da tropik ve subtropik bitkiler dısında Anadolu coğrayasının her yerinde yetisen tarım bitkileri narenciye, zeytin ve muz hariç olmak üzere yetisebilmektedir.

Ovanın sulanamaz alanlarında üretilen çok çesitli üzüm türlerinden çok kaliteli, sirke, sıra, pevrede, pekmez ve kaçak olarak adına Ibik Rakısı da denilen bir tür boğma rakı da yapılır.

Dedesli oymağı, 16. ve 17. yüzyıl kayıtlarında Bozok yaylasında gözükür. Kayıtlara göre Bozokta o dönemde çok etkin güç durumunda olan Çapanoğullları ile Dedesliler arasında 17. yüzyıl sonlarında otlak ve yer konusunda çıkan sorundan sonra Çapanoğullarının ısrarı ile Osmanlı Devleti tarafından Bozoktan çıkarılırlar ve Ardahan tarafına tehcir edilirler. Sonraki yüzyılda Iskiliplilerin isteği ve Dedesli oymağının da arzulaması ile bu bölgeye gelir 1730 yılı ve günümüze birer köy olarak gelen çok sayıda yerlesim birimini kurar ve kurulu olanlarını genisletirler. 1945 yılına kadar tüm Alevi Türkmen Dedesli köyleri Haremi geçidine kadar Iskilip merkezine bağlıyken dönemin Çorum Valisinin isteği ile çoğunluğu Kızılırmak sınır olmak üzere Iskilipten ayrılıp Çorum merkeze bağlanmıstır.

Dedesli ovasının ve insanlarının Iskilip kültüründe ve sözlü kültüründe çok ağırlıklı özel ve önemli yeri vardır. Onaçağzı ferg eder Çaltıcak harman kaldırır atasözünde yer alan Çaltıcak köyü Dedesli ovasının iç kesiminde yer alır.

                                     
  • Çorum Merkez 1.566 metredir. Ovaları: Çorum Ovası Bozboğa Ovası Ovasaray Ovası Hüseyin Ovası Dedesli Ovası Akarsuları: Kızılırmak, Yesilırmak, Çat Suyu
                                     
  • yükseklik 725 875 m Dedesli Ovası arazi 250 km² yükseklik 500 550 m Taybı Ovası arazi 144 km², yükseklik 500 550 m Irmak Ovası arazi 600 km², yükseklik
                                     
  • 1945 yılında dönemin Çorum valisince Haremi ile ırmak arasında kalan Dedesli ovası doğu ucu köylerde Çorum merkez ilçeye bağlanarak kırsal nüfusun önemli

Users also searched:

dedesli ovası, türkiyedeki ovalar. dedesli ovası,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →