★ Zurbahan - türkiyedeki dağlar ..

                                     

★ Zurbahan

Zurbahan, Malatya ilinin Hekimhan ilçesinde, ilçe merkezinin 4 km kuzeyinde yer alan, 2091 m yüksekliğinde, Ayranca dağlarıyla iliskili bir dağdır.

Dağın Hekimhana bakan güney yüzünün orta kemerinde 4 adet mağara bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi oldukça uzun olup, dağın tabanına kadar devam ettiği söylenmektedir. Eteğinde eski bir medeniyete ait olan bir ören yeri bulunmaktadır. Çok eski çağlarda, savas zamanlarında burada yasayan insanların saklanmak amacıyla dağda bulunan mağaraları kullandıkları, mağaraların girislerinde bulunan yıkık kerpiç duvarlardan ve etrafa saçılmıs çömlek parçalarından anlasılmaktadır. Dağın yukarı eteğinde çıkan kaliteli sudan, alt eteklerdeki kayısı ve ceviz bahçeleri sulanmakta ve aynı zamanda Hekimhan ilçe merkezi bu sudan içme suyu olarak yararlanmaktadır. Dağın özellikle arka eteklerinde zengin dolomit, toryum ve demir siderit formunda yatakları mevcut olup, demir yatakları yüzyıllardır kısmen isletilmektedir. Dağın ön tarafındaki sarp yamaçlarda, bu civarda hiç rastlanmayan, merhametsizce avlanma sonucunda yok olduğu sanılan geyikler kısa bir süre önce yeniden ortaya çıkmıs olup, bu bölge Doğayı Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınmıs ve avlanma kati olarak yasaklanmıstır.

Dağın adının yüzyıllar önce bu dağın eteğinde zalimce hüküm süren bir "Zorba Hanın" adından geldiği söylense de henüz bunu doğrulayacak bir kanıt bulunmamaktadır. Özellikle civardaki yaslı insanlar dağı kutsal bir yer olarak tanımlamakta ve ona saygı göstermektedir. Merhum öğretmen Metin Karanın anlatımına göre, orta kemerde, Karadağ tarafında 1-1.5 m çapında suyunu dısarı akıtmayan ama suyu bosaltıldığında da geri eski halini alan, suyu tatlı küçük bir su yalağı mevcut bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı civar insanları bu suyun Kâbedeki Zemzem suyu ile iliskili olduğuna inanmıs ve buna da Zemzem suyu adını vermistir.

Dağ hakkında halk arasında birçok efsane anlatılmaktadır. Nesilden nesile aktarılan bu efsanelerin biri de söyledir: Zurbahan’ın tepesindeki kayanın içinde üç oda vardır. Biri altın, biri mücevher, biri de altından araç-gereçle doludur. Odanın kapısı ancak tılsımlı bir sözle açılır. Simdiye dek içeri girmeyi basaranlar olmussa da buradan bir sey çıkaramamıstır. Yörede yasayan bir hoca günün birinde bu odaların kapısını açmaya niyetlenir. Dağın tepesine çıkıp çember çizer, içine girip okumaya, üflemeye baslar. Okudukça çevresinde korkunç yaratıklar belirir, hocayı sasırtmak isterler. Eğer sasırırsa tılsım bozulacak, kapı açılmayacaktır. Hoca sasırmadan duasını bitirir. Kapı aralanınca içeride altınların üstüne oturmus dünya güzeli bir kız görür. Kıza bakmadan koynunu altınla doldurmaya baslar. Dısarı çıkmak istediğinde kapı bir türlü açılmaz. Ne yaparsa da yararı olmaz. Sonunda çaresizlikle aldıklarını bırakınca kapı aralanır ve hoca elleri bos olarak dısarı çıkar.

                                     
  • adı zamanla değismistir. Ilçenin en yüksek noktası, kuzeyinde yer alan Zurbahan dağıdır 2091 m Ilçenin tarihi binaları arasında Tashan kervansarayı

Users also searched:

zurbahan, türkiyedeki dağlar. zurbahan,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →