ⓘ Chiloé. Chiloe, Silide bir ada. Ates topraklarından sonra ülkenin en büyük 2. adasıdır. Los Lagos bölgesinde Region de los Lagos olup tek basına bir eyalettir. ..

                                     

ⓘ Chiloé

Chiloe, Silide bir ada.

Ates topraklarından sonra ülkenin en büyük 2. adasıdır. Los Lagos bölgesinde Region de los Lagos olup tek basına bir eyalettir.

                                     

1. Konum ve iklim

Ada, kuzeyde 2 km genisliğinde Chacao Kanalıyla, doğuda 50 km genisliğinde Ancud Körfeziyle güneydoğuda ise Corcovado Körfeziyle ana karadan ayrılır. Kuzeyden güneye uzunluğu 190 km, genisliği 50 km, yüzölçümü ise 9322 km²dir. Chiloe yaklasık 150.000 kisilik bir nüfusa sahiptir. Burada yasan halka Chilote denir ki, bu halk Mapuche yerli halkının alt kolu olan Hulliche halkından gelir.

Adanın doğu ve batı sahili asağı yukarı aynı decede yüksek ve diktir. Iç kısımları tepeliktir ve en yüksek tepesi 600 mye ulasır.

Iklim ılıman ancak olağanüstü yağıslıdır. Çok sık yağmur yağar Ancudda yıllık 2035 mm. Bu yağıs bolluğu bitki örtüsünün gelistiri vedaha da çok bereketli toprağa ihtiyaç duymasına sebep olur.

                                     

2. Tarihçe

Kaynaklar ilk olarak, 1540 yılında Alfonso de Camargo bir gemiden adanın sahil hattını gördüğünü yazar. Adaya ilk ayak basan ise 8 Kasım 1553 yılında Francisco de Ulloadır. 1559 yılında ise Juan Fernandez Ladrillero yine adaya çıkmıs ve adadakilerle irtibat kurmustur. 1563de Francisco de Villagra yine Chiloede arastırmalar yapmıstır. Doğu kıyısındaki baskent Castro, 12 Subat 1567de ispanyol kaptan Martin Ruiz de Gamboa tarafından kurulmustur.

1608 yılında adaya ulasan hristiyan misyonerler 1612 de ilk kliseyi kurmuslardır.

1788de baskent Ancud olurken Castro bu unvanını kaybetmistir. 1826 yılında ise Sili bağımsızlık savası sırasında Antonio de Quintanilla komutasındaki birlikler, baskent Ancudu ispanyollardan almıs yapılan bir antlasma ile Chiloe Sili devletine geçmistir.

1882 yılında yapılan sayımda büyük çoğunluğu Hulliche olan 73.041 kisi sayılmıstır. Bu kisiler yıllarca ispanyol idaresi altında yasadığından ezilmis ve misyoner çalısmalar sonucu hristiyanlık dinini benimsemislerdir.

1912 yılında ada ulasımını kolaylastırmak maksadıyla Castro ile Ancud arasında bir demiryolu insa edilmistir.

22 Mayıs 1960 yılında 9.0 siddetinde bir deprem sonucunda Chiloede ki birçok sehirde çok ağır hasar olusmustur.

2005 yılında adayı ana karaya bağlayan bir asma köprü insaatına baslanmıs olup, bittiğinde 2.6 km ile Güney Amerikanın en büyük asma köprülerinden biri olacaktır.

                                     

3. Ekonomi ve turizm

Chiloenin baslıca ekonomik kaynağı turizm, balıkçılık ve tarımdır. Adanın batısındaki Chiloe Milli Parkı ve tahta kliselerinin bazıları UNESCO tarafından Dünya kültür mirası kapsamına alınmıstır.

                                     

4. Dıs bağlantılar

  • Research at Chiloé Rain Forest
  • WorldStatesmen- Chili30 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi.
  • Making Connections or Breaking Cultural Traditions? Bridging Chiloé with Chile30 Ekim 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi.
  • Mythology of Chiloé