ⓘ Gaziantep Platosu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batı kesiminde bulunmaktadır. Fırat Nehri ile Doğu Anadolu Fayı kenarında yükselen Kartal Dağı ve Gani Dağı aras ..

                                     

ⓘ Gaziantep Platosu

Gaziantep Platosu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batı kesiminde bulunmaktadır. Fırat Nehri ile Doğu Anadolu Fayı kenarında yükselen Kartal Dağı ve Gani Dağı arasında 800–1000 m yükseltide uzanır.

Fırat Nehrinin batısında Suriye sınırı ile kuzeyde Toros Dağları arasında uzanan engebeli bir platoya geçilir. Gaziantep Platosu adı verilen bu platonun yüksekliği güneyden kuzeye, doğudan batıya doğru bir miktar artar. Kuzeyde 1000 m yükseltiye sahip bu saha, ortada 800–850 m Suriye sınırında 600–650 m alçalır. Batıda 1000 üzerindeki yükseltiye sahip bu saha Fırat vadisinde ise 750 m yükseltiye iner. Gaziantep Sehri bu plato üzerinde yer almaktadır.

                                     

1. Genel yapısı

Bazaltlardan, Eosen yaslı kalker ve marnlı kalkerlerinden yapılı bu plato sahası Sanlıurfa Platosu gibi karstik bir alan olarak karsımıza çıkar. Gaziantep sehrinin önündeki depresyon alanlarının eosen kalkerleri içinde polye olduğunu, düz olan tabanında ise terra-rosa ile kaplıdır. Gaziantep ovası batısındaki esik asıldıkça ikinci bir küçük polyenin olduğu dikkati çeker. Gaziantep sehrinin kuzey ve kuzeybatısındaki platolarda; çok sayıda dolin uvala ve polyeler görülür. Platoya gömülü vadilerin çoğunun tabanında yazın su dahi bulunmaz. Çünkü, yağmur suları kalkerlerin çatlaklarından kırmızı renkli killi topraklar Terra Rossa birikmistir. Ancak karstik kaynaklarla beslenen dere yataklarında yazın su bulunur.

                                     

2. Iklimi ve bitki örtüsü

Batıdan gelen nemli hava kütlelerine açıktır. Fıratı hafifçe parçaladığı bu sahada yer alan coğrafi potansiyeli yüksek bir sahadır. Batı kesimlerinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Denizden uzaklastıkça karasal etkilerin arttığı görülür.

                                     

3. Yetistirilen ürünler

Bu platonun önemli tarımsal ürünleri; tahıl, üzüm, baklagil ve güneye doğru zeytin ve Antep fıstığıdır. Fırat kenarında ve sulanan ovalarda pamuk yetistirilir. Sulanan Oğuzeli ve Nizip Ovalarında ise tahılın yanı sıra; üzüm; incir, Antep fıstığı ve sebze üretilir. Buradan üretilen üzümden pekmez, pestil ve sucuk yapılır. Üzümün bir bölümü ise Gaziantep’teki içki fabrikalarında islenir.

                                     

4. Plato alanının kullanımı

En yüksek plato yüzeyi, yüksek plato yüzeyi ve alçak plato yüzeyi olmak üzere 3 ayrı düzlük sisteminden olusmaktadır. En yüksek plato alanları daha çok mera alanları daha çok mera ve bağ-bahçe olarak kullanılmaktadır. Yüksek platolar üzerinde bağ-bahçe ve kuru tarım alanları kullanılmaktadır. Plato yüzeyleri üzerinde kuru tarım faaliyeti tamamen iklimin kontrolü altındadır. Bu alanlarda düsen yağıs miktarı düsme zamanına bağlı olarak yıllar arasında alınan ürün miktarı bakımından farklılıklar olabilmektedir.

                                     

5. Kaynakça

  • Atalay, I., Mortan, K., 1997" Türkiye’nin Bölgesel Coğrafyası” Inkılap Kitabevi, Istanbul
  • Sengün, M.T., Boyraz, Z.," Oğuzeli Gaziantep ve Yakın Çevresinde Jeomorfolojik Ana Birimleri ile Arazi Kullanımı Arasındaki Iliskiler” makalesi, F.Ü, Fen-Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü, Elazığ
  • Güngördü, E., 2003" Türkiye’nin Coğrafyası” Asil Yayın Dağıtım, Yayın No:14 Ankara
  • Meydan Larousse Büyük Lugat ve Ansiklopedi 7.cilt sayfa:426
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →